Price per Gallon

In: Food

5 Feb 2013

You gotta wonder how they calculated the beer and wine price.

commodities-chart-640.jpg

1 Response to Price per Gallon

Avatar

J. Knight

February 6th, 2013 at 5:35 pm

I think we need to invent vehicles that run on coffee. People are used to paying $5 for 16oz, it’s renewable, and think of the geopolitical implications!

Comment Form

What is Chart Porn?

An addictive collection of beautiful charts, graphs, maps, and interactive data visualization toys -- on topics from around the world.

  • Lou: Some argue that Russian civilian deaths were even higher than what is depicted in this amazing video [...]
  • paul: I always thought that new york was the most expensive of all. Good infographics [...]
  • Explainer Videoly: Very inspiring infographics you guys posted here. Take a look at our latest animated infographics ab [...]
  • toplar oteli: It's actually a nice and helpful piece of info. I'm satisfied that you just shared this helpful in [...]
  • Paket Wisata Murah: Hello my friend! I want to say that this post is awesome, nice written and come with almost all im [...]